صفحه ها
دسته
وبلاگ هاي مذهبي
لینک های مذهبی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 552691
تعداد نوشته ها : 744
تعداد نظرات : 85
Rss
طراح قالب
GraphistThem253

 شستشوی پرده کعبه با گلاب ایرانی

به نوشته جمهوری اسلامی، مدیرکل امور مسجدالحرام و مسجدالنبی(صلی الله علیه و آله و سلم) دیروز پرده جدید خانه خدا را به پرده‌دار بیت الله الحرام تحویل داده است.

پرده خانه خدابا هزینه‌ای بالغ بر 20 میلیون ریال سعودی و از 5 قطعه تشکیل شده که هر قسمت یک طرف کعبه را می‌پوشاند و قطعه پنجم هم در کعبه را در بر می‌گیرد که به آن « برقع » می‌گویند.

جنس پرده کعبه از حریر طبیعی و خالص و به رنگ مشکی است که ارتفاع آن به 14 متر می‌رسد و نوار دور این پوشش که به عرض 95 سانتیمتر و طول 47 متر است از 16 قطعه به شکل مربع از تزئینات اسلامی پوشیده شده است.

بر روی نوار آیاتی از قرآن کریم نوشته شده است که در فواصل معین عبارات یا حی یا قیوم، یا رحمن یا رحیم و الحمدالله رب العالمین با رنگ طلایی که اطراف خانه خدا را در بر می‌گیرد، نوشته شده است.

پوشش در کعبه نیز از حریری است به ارتفاع 6 5 متر و عرض 3 5 متر و بر روی آن آیات قرآنی و تزئیات اسلامی با طلا و نقره پوشیده شده که این پرده با همکاری کارگاه‌های داخل و خارج عربستان در مکه مکرمهم تهیه می‌شود. پارچه حریر این پرده راهر سال یکی از کشورها هدیه می‌کند و پرده قبلی نیز به روسا و سران کشورهای اسلامی اهدا می‌شود.

منبع:شیعه نیوز


جمعه بیست و نهم 8 1388
X